--~= Partner =~--

OUTDOOR.SK

--~= Sponzor =~--

Slovenské elektráne, a.s.

NESTLE.SK

--~= Reklama =~--

 
Zdiel’aj!
Zdielaj na FACEBOOK Vybrali.sme Google
 
Bolo tu: turistov.

 

Export to ics (for outlook, google calendar, etc...)

Podujatie 

Názov:
T2 - Veľký Grič 972 m
Kedy:
28.01.2012 
Lokalita:
Vtáčnik -
Kategória:
2012 , VHT2 , VHT1

Popis

Zimný výstup na dominantu Handlovej

 

POPLATOK: 0 €

Odchod: 6:40 hod. Prievidza, aut.st., nást.č.12

Čas výstupu: 3 - 4  hod.

Čas zostupu: 2- 3 hod.

Návrat: V poobedňajších hodinách

Trasa: Neznačený chodník pod Baštové skaly

 

Charakteristika: Veľký Grič je lákadlom na túry vďaka svojej dominantnej polohe nad Handlovskou

dolinou. Jeho východná stena je rajom lezcov z blízkeho i širokého okolia. V tejto stene sa nachádza aj takzvaná Handlovská ferata. Ide o oceľovú reťaz, ktorou je zabezpečený nástup na lezecké cesty. V letnom období sa táto cesta využíva aj na adrenalínový výstup na Veľký Grič.

My si vychutnáme výstup zimný, kedy budeme dúfať v krásne zimné podmienky. Tie by nám mali prichystať krásne lezenie v extrémnom zimnom teréne.

 

Opis: Z autobusov zastávky pri hotely Baník budeme stúpať červenou značkou k handlovskej

nemocnici. Tu značku opustíme a odbočíme doľava smerom k handlovskej bani. Prejdeme okolo nej a budeme pokračovať smerom ku skládke komunálneho odpadu. V stúpaní pred poslednou zákrutou pred skládkou opustíme cestu a popod el. vedenie odbočíme na panelový chodník do ľava. Ďalej budeme pokračovať po jasnom chodníku, až prejdeme cez lúku so senníkom pre zverinu. Na ďalšej lúke, hneď ako na ňu prídeme, odbočíme do prava, a budeme hľadať na blízkych stromoch značenie „ Reťaze“ . Toto značenie nás už bezpečne dovedie ku ferate.

Z vrcholu Veľkého Griču sa do Handlovej dostaneme po červeno značenom turistickom chodníku.

Pre bezpečné absolvovanie výstupu je potrebná zimná výstroj a výzbroj. Prípadné zapožičanie výzbroje konzultujte so zodpovedným vedúcim.

 

 

 

Zodp .vedúci: Peter Antol

Lokalita

Lokalita:
Vtáčnik
Štát:
Country: sk

Popis

Vtáčnik je pohorie (a zároveň geomorfologický celok) geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie.

Na západe, severe a severovýchode ho ohraničuje Hornonitrianska kotlina, pohorie Žiar a Strážovské vrchy, na východe Kremnické vrchy a Žiarska kotlina, na juhu Tribeč a Štiavnické vrchy.

Vtáčnik predstavuje typické vulkanické pohorie tvorené andezitom. Andezity sú výlevnými ekvivalentmi dioritu. Hlavnými minerálnymi zložkami sú plagioklasy, konkrétne andezín a farebné minerály (biotit, amfibol, pyroxény), ktoré tvoria základnú hmotu i výrastlice. Kremeň a draselné živce sa vyskytujú len ako akcesórie, alebo chýbajú[1].

Vývoj v pohorí Vtáčnik je úzko spätý s vývojom v Kremnických vrchoch. Vulkanická aktivita na strednom Slovensku trvala od spodného bádenu po panón (16,5 – 8,5 milónov rokov)[2]. Kremnické vrchy a Vtáčnik majú komplikovanú stavbu zloženú z viacerých štruktúrnych jednotiek. Dominantnou štruktúrou v západnej časti Vtáčnika je kremnický graben sformovaný vo vrchnom bádene[2]. Pre oblasť mimo grabenu je charakteristická stratovulkanická stavba s prevahou epiklastických brekcií nad lávovými prúdmi.

Spodnú štruktúrnu etáž v Kremnických vrchoch predstavujú relikty bádenského stratovulkánu (pyroxenický, amfibolicko-pyroxenický andezit a príslušné vulkanoklastiká), v spodnom a strednom bádene táto oblasť zasahovala do oblasti Vtáčnika a Hornonitrianskej kotliny)[2]. Do tohto priestoru zasahoval aj okraj distálnej vulkanickej zóny štiavnického stratovulkánu. V riečnom prostredí sa uložili vrstvy polymiktných zlepencov s pieskovcami a pokračujúca subsidencia umožnila vznik jazerno-močiarneho prostredia. Tu došlo k vzniku uhoľných slojov ako sú Handlová a Nováky, ktoré sú bádenského veku.